W sobotę 28.10.2017 Rugby Club Arka Rumia rozegrała najważniejszy mecz w całym sezonie. Skoro świt Rumianie wyruszyli do Rudy Śląskiej na mecz rozstrzygający o układzie końcowym II ligi. Po pechowej przegranej 1 punktem z 32:33 z AZS AWF Warszawa, Rumia zrównała się punktami ze stołeczną drużyną i tylko zwycięstwo za 5 punktów (minimum 4 przyłożenia) dawało RC Arka Rumia mistrzostwo II ligi.

Mecz na Śląsku rozgrywany był przy sztucznym oświetleniu. Ze względu na wcześniej rozgrywany turniej rugby 7 kobiet, boisko zwolniło się do gry dopiero o godz. 17.30.
Komfortowe zwycięstwo w Rumi (75:0) oraz całodzienna podróż autokarem zdawały się rozkojarzyć zawodników Arki, którzy w pierwszej połowie nie mogli do końca wejść w mecz.  Mimo szybko zdobytych 5 punktów (Rohde), Rumianie nie zastosowali się do założeń taktycznych trenera co spowodowało pewną stagnację w grze ofensywnej. W rozrzucaniu piłki przeszkadzał padający deszcz  i w pewnym stopniu również brak, aż czterech podstawowych zawodników ataku (kartki oraz kontuzje).

W drugiej połowie Rumianie obudzili w sobie rugbową złość. Młyn wziął na siebie ciężar gry i w efekcie przyłożeń Smolińskiego oraz kolejnego przyłożenia jednego z najbardziej doświadczonych zawodników RCAR, Darka Rohde do 5 punktów brakowało już tylko jednego przyłożenia. Bonus zdobył kapitan Łukasz Prabucki, który po serii szybkich przegrupowań zdecydował się na indywidualną akcję zakończoną położeniem piłki między słupy. Ostatecznie Rumia zwycięża 26:0 zdobywając 5 punktów i w efekcie mistrzostwo II ligi rugby przed AZS AWF Warszawa oraz Rudą Śląską.

Skład RC Arka Rumia:
D. Rohde, K. Bogdanis, A. Okulski, K. Smoliński, A. Idzi, B. Kiersnowski, D. Sulej, D. Derylak, Ł. Prabucki, M. Bartkowiak, M. Kossowski, A. Gajewski, M. Cygan, P. Rynkiewicz, W. Woronko Jr oraz K. Bela, M. Kaczmarek, M. Obrycki, A. Szreder, M. Olejowski, S. Całka, K. Grablowski, T. Wlaziński
Trenerzy: Paweł Nowak, Konrad Chromiński
Punktowali: Dariusz Rohde 10 (2P), Mateusz Bartkowiak 6 (3pd), Jakub Smolinski 5 (P), Łukasz Prabucki 5 (P).