Klub

Historia

KLUB tekst Klub

Historia Rugby Club Arka Rumia sięga 2004 roku. Założycielami klubu są byli zawodnicy klubu RC Arka Gdynia oraz kibice klubu MZKS Arka Gdynia, mocno związani z miastem Rumia.

Wśród inspiratorów i pomysłodawców znaleźli się ludzie wywodzący się z Rumi, występujący wcześniej w drużynie mistrza Polski, RC Arka Gdynia – Michał Pasieczny, Tomasz Berliński i Dariusz Rohde oraz Krzysztof Bogdanis i Stanisław Pogorzelski. To za ich sprawą 12.10.2004 w Krajowym Rejestrze Sądowym w Gdyni złożono wniosek o rejestrację klubu.

Pierwszym trenerem i prezesem został Michał Pasieczny, obecny Burmistrz Miasta Rumia. Klub od początku zrzeszał kilkudziesięciu czynnych zawodników, często z ekstraligową przeszłością.

Pierwszy, historyczny trening drużyny miał miejsce na boisku OKS Janowo, w którym Uczestniczyło około 70 osób, chętnych do spróbowania swoich sił w sportowej rywalizacji.

Klub rozegrał swój pierwszy turniej rugby 7, jesienią 2004 roku w Koszalinie. Czas przed rozpoczęciem regularnych rozgrywek upłynął na solidnych i intensywnych treningach – początkowo sekcji seniorskiej, a stopniowo także juniorów. W 2005 roku klub wystartował w rozgrywkach ligowych rugby 7. W sezonie 2006-2007 Rumia wystawiła w rozgrywkach II ligi (ówczesny drugi poziom rozgrywek) drużynę w rugby 15-osobowym. Brak sukcesów w rugby 15 spowodował skupienie się drużyny seniorskiej na 7-osobowej odmianie olimpijskiej. Kolejne lata pokazały, że skupienie się na pracy z młodzieżą oraz zaangażowanie w rugby 7 były dobrym kierunkiem.

W latach 2008-2012, Arka Rumia osiągnęła szereg sukcesów w Mistrzostwach Polski Kadetów Rugby 7, Pucharze Polski Rugby 7, Polskiej Lidze Rugby 7 i Ekstralidze Rugby 7. W kolejnych latach przyszedł czas reorganizacji w efekcie, której w 2015 roku Rugby Club Arka Rumia przystąpił znowu do rozgrywek w odmianie 15-osobowej. 

Największymi sukcesami drużyny seniorskiej było dwukrotne zdobycie mistrzostwa I Ligi Rugby XV i prawa do gry w barażu o Ekstraligę w latach 2018 i 2019. Warto wspomnieć również o dziewczętach, które trenują w barwach Rugby Club Arka Rumia od samego początku, w 2018 roku zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski Kobie U-16 w rugby 7-osobowym. Praca z młodzieżą to jeden z priorytetów klubu, na który kładziemy bardzo duży nacisk z myślą o przyszłości klubu. Aktualnie w Rugby Club Arka Rumia aktywnie trenuje ponad sto dziewcząt i chłopców.

Poza drużyną seniorów, prowadzimy treningi w następujących kategoriach młodzieżowych: mikrus, mini-żak, żak, młodzik, kadet, junior oraz dziewczęta w kategorii U-16 i starsze. Szereg naszych wychowanków miało okazję gry na najwyższym poziomie ligowym w Polsce, jak również w kadrze Polski.

Bardzo ważnym aspektem naszego działania jest współpraca z władzami miasta Rumia. Bardzo wielkie znaczenie dla rozwoju Arki Rumia miał fakt, że od samego początku klub mógł liczyć na zrozumienie, współpracę, a w efekcie wsparcie ze strony władz Rumi. Ówczesna Pani Burmistrz Elżbieta Rogala-Kończak z entuzjazmem kibicowała drużynie, a jej następca, będacy przecież jednym z założycieli klubu jest również jednym z naszych najbardziej wiernych kibiców. Wspólnie z miastem realizujemy szereg programów, których celem jest propagowanie tężyzny fizycznej i zdrowego stylu życia, jednocześnie dając dzieciom, młodzieży i mieszkańcom Rumi realną alternatywę na spędzanie wolnego czasu.

logo 230x347 Klub

Logo Klubu nawiązuje do starożytnych walk gladiatorów (przydomek stopniowo przylgnął do zawodników klubu) oraz cech, które sobą reprezentowali i uznawali za najważniejsze : “Siła i honor”. Prace nad godłem klubu rozpoczęli pierwsi członkowie zarządu, Krzysztof i Tomasz, którzy skupili się na tematyce starożytnej Grecji i Rzymu.

Pierwsze szkice popełnił Tomek Berliński, na podstawie, których Jarosław Wróbel – znany trójmiejski grafik i ilustrator książek historycznych, zaprojektował logo Rugby Club Arka Rumia.

Osiągnięcia

Gramy już od 16 lat. Zdobyliśmy w tym czasie wiele tytułów:

Mistrzostwa Polski Kadetów Rugby 7
Srebrny medal – 1x 2008/2009

Regionalny Turniej Dzieci Młodzieży, Grand Prix Kadetów 7

Mamy ogromne sukcesy naszej młodzieży , mini żaków , żaków , kadetów w regionalnych turniejach organizowanych w Gdańsku, Sopocie, Gdynia, Chojnice, Pruszczu Gdańskim oraz Łodzi.

Sukcesy RC Arka Rumia – Gladiatorki

Mistrzostwa Polski Juniorek do lat 16

Brązowy medal – III miejsce 2018

Sukcesy RC Arka Rumia – seniorzy

Polska Liga Rugby 7
Srebrny medal – 1x 2008/2009

Puchar Polski Rugby 7
Złoty medal – 2x 2008 i 2009

Ekstraliga Rugby 7
Brązowy medal – 2x 2008/2009 i 2010/2011
Srebrny medal – 2x 2009/2010 i 2011/2012

II Liga Rugby 15
Złoty medal – mistrz ligi 2015/2016

I Liga Rugby 15
Złoty medal – mistrz ligi 2018
Złoty medal – mistrz ligi 2019

Władze klubu

Zarząd

  • Krzysztof Bogdanis – Prezes Klubu
  • Marcin Kossowski – Sekretarz Klubu
  • Dariusz Rohde – członek zarządu
  • Kamil Suska – członek zarządu
  • Artur Okulski – członek zarządu

Komisja Rewizyjna:

Marcin Kaczmarek, Arkadiusz Soporowski, Mateusz Bartkowiak

Kierownik Drużyny:

Beata Soporowska