Skip to content

Klub

Historia

KLUB tekst Klub

Historia Rugby Club Arka Rumia sięga 2004 roku. Założycielami klubu są byli zawodnicy klubu RC Arka Gdynia oraz kibice klubu MZKS Arka Gdynia, mocno związani z miastem Rumia.

Wśród inspiratorów i pomysłodawców znaleźli się ludzie wywodzący się z Rumi, występujący wcześniej w drużynie mistrza Polski, RC Arka Gdynia – Michał Pasieczny, Tomasz Berliński i Dariusz Rohde oraz Krzysztof Bogdanis i Stanisław Pogorzelski. To za ich sprawą 12.10.2004 w Krajowym Rejestrze Sądowym w Gdyni złożono wniosek o rejestrację klubu.

Pierwszym trenerem i prezesem został Michał Pasieczny, obecny Burmistrz Miasta Rumia. Klub od początku zrzeszał kilkudziesięciu czynnych zawodników, często z ekstraligową przeszłością.

Pierwszy, historyczny trening drużyny miał miejsce na boisku OKS Janowo, w którym Uczestniczyło około 70 osób, chętnych do spróbowania swoich sił w sportowej rywalizacji.

Klub rozegrał swój pierwszy turniej rugby 7, jesienią 2004 roku w Koszalinie. Czas przed rozpoczęciem regularnych rozgrywek upłynął na solidnych i intensywnych treningach – początkowo sekcji seniorskiej, a stopniowo także juniorów. W 2005 roku klub wystartował w rozgrywkach ligowych rugby 7. W sezonie 2006-2007 Rumia wystawiła w rozgrywkach II ligi (ówczesny drugi poziom rozgrywek) drużynę w rugby 15-osobowym. Brak sukcesów w rugby 15 spowodował skupienie się drużyny seniorskiej na 7-osobowej odmianie olimpijskiej. Kolejne lata pokazały, że skupienie się na pracy z młodzieżą oraz zaangażowanie w rugby 7 były dobrym kierunkiem.

W latach 2008-2012, Arka Rumia osiągnęła szereg sukcesów w Mistrzostwach Polski Kadetów Rugby 7, Pucharze Polski Rugby 7, Polskiej Lidze Rugby 7 i Ekstralidze Rugby 7. W kolejnych latach przyszedł czas reorganizacji w efekcie, której w 2015 roku Rugby Club Arka Rumia przystąpił znowu do rozgrywek w odmianie 15-osobowej. 

Największymi sukcesami drużyny seniorskiej było dwukrotne zdobycie mistrzostwa I Ligi Rugby XV i prawa do gry w barażu o Ekstraligę w latach 2018 i 2019. Warto wspomnieć również o dziewczętach, które trenują w barwach Rugby Club Arka Rumia od samego początku, w 2018 roku zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski Kobie U-16 w rugby 7-osobowym. Praca z młodzieżą to jeden z priorytetów klubu, na który kładziemy bardzo duży nacisk z myślą o przyszłości klubu. Aktualnie w Rugby Club Arka Rumia aktywnie trenuje ponad sto dziewcząt i chłopców.

Poza drużyną seniorów, prowadzimy treningi w następujących kategoriach młodzieżowych: mikrus, mini-żak, żak, młodzik, kadet, junior oraz dziewczęta w kategorii U-16 i starsze. Szereg naszych wychowanków miało okazję gry na najwyższym poziomie ligowym w Polsce, jak również w kadrze Polski.

Bardzo ważnym aspektem naszego działania jest współpraca z władzami miasta Rumia. Bardzo wielkie znaczenie dla rozwoju Arki Rumia miał fakt, że od samego początku klub mógł liczyć na zrozumienie, współpracę, a w efekcie wsparcie ze strony władz Rumi. Ówczesna Pani Burmistrz Elżbieta Rogala-Kończak z entuzjazmem kibicowała drużynie, a jej następca, będacy przecież jednym z założycieli klubu jest również jednym z naszych najbardziej wiernych kibiców. Wspólnie z miastem realizujemy szereg programów, których celem jest propagowanie tężyzny fizycznej i zdrowego stylu życia, jednocześnie dając dzieciom, młodzieży i mieszkańcom Rumi realną alternatywę na spędzanie wolnego czasu.

logo 230x347 Klub

Logo Klubu nawiązuje do starożytnych walk gladiatorów (przydomek stopniowo przylgnął do zawodników klubu) oraz cech, które sobą reprezentowali i uznawali za najważniejsze : „Siła i honor”. Prace nad godłem klubu rozpoczęli pierwsi członkowie zarządu, Krzysztof i Tomasz, którzy skupili się na tematyce starożytnej Grecji i Rzymu.

Pierwsze szkice popełnił Tomek Berliński, na podstawie, których Jarosław Wróbel – znany trójmiejski grafik i ilustrator książek historycznych, zaprojektował logo Rugby Club Arka Rumia.

Osiągnięcia

Gramy już od 16 lat. Zdobyliśmy w tym czasie wiele tytułów:

Mistrzostwa Polski Kadetów Rugby 7
Srebrny medal – 1x 2008/2009

Regionalny Turniej Dzieci Młodzieży, Grand Prix Kadetów 7

Mamy ogromne sukcesy naszej młodzieży , mini żaków , żaków , kadetów w regionalnych turniejach organizowanych w Gdańsku, Sopocie, Gdynia, Chojnice, Pruszczu Gdańskim oraz Łodzi.

Sukcesy RC Arka Rumia – Gladiatorki

Mistrzostwa Polski Juniorek do lat 16

Brązowy medal – III miejsce 2018

Sukcesy RC Arka Rumia – seniorzy

Polska Liga Rugby 7
Srebrny medal – 1x 2008/2009

Puchar Polski Rugby 7
Złoty medal – 2x 2008 i 2009

Ekstraliga Rugby 7
Brązowy medal – 2x 2008/2009 i 2010/2011
Srebrny medal – 2x 2009/2010 i 2011/2012

II Liga Rugby 15
Złoty medal – mistrz ligi 2015/2016

I Liga Rugby 15
Złoty medal – mistrz ligi 2018
Złoty medal – mistrz ligi 2019

Władze klubu

Zarząd

  • Krzysztof Bogdanis – Prezes Klubu
  • Marcin Kossowski – Sekretarz Klubu
  • Dariusz Rohde – członek zarządu
  • Dariusz Łojewski – członek zarządu
  • Artur Okulski – członek zarządu

Komisja Rewizyjna:

Marcin Kaczmarek, Arkadiusz Soporowski, Jakub Hinca

Kierownik Drużyny:

Beata Soporowska